Ümit Yaşar GÖZÜM

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü’nden mezun olan yazar, 1962 İspir doğumludur. Başbakanlık, Kültür, Kültür ve Turizm Bakanlıklarında (Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür V.) üst düzey yönetici olarak çalıştı.

Sanat kurumları ile Türk yayıncılığının yeniden yapılandırılması ve kurumsallaşması yönündeki çalışmalarıyla tanınır. Yayıncılık sektörünün dışa açılmasını Türkiye Yayıncılık Ulusal Komitesi Başkanı, ISSN Yönetim Kurulu Üyeliği, 5.Yayın Kongresi Eş Başkanı, Dünya Roman Kahramanları Günü Ulusal Koordinatörü olarak;  Yayıncı, Yazar, Çevirmen ve Telif Ajanları,  Meslek Kuruluşları ile Kamu arasında ‘TEDA, Çeviri Atölyeleri, Yazar ve Sanatçı evleri gibi uluslararası projelerin hazırlanması ve gerçekleşmesinde aktif rol oynadı.

Milli Kültür, Gençliğin Sesi, Kültür-Sanat, Türk Yurdu, T. Gençlik, Yeni Forum, Amfora, Sultanahmet News, Mavi Yeşil, Av Doğa, Yeşil İspir, M.Vizyon, Moda, Ankara Lıfe  Dergileri’nde yayınlanan elliyi aşkın araştırma, inceleme ve denemelerinin yanı sıra  Genel Yayın Yönetmeni, Yayın Koordinatörü ve Yayın Kurulu üyelikleri yaptı.                                    

Entelektüel dünyanın yakından tanıdığı yazarın, ( Türkiye Müzeleri-2002 YKY (O.Y), Yitik Mirasın Dönüş Öyküsü-2003 YKY (O.Y), Naif Ressam Hüseyin Sartaş -Rekmay AjansMasal Tadında Bir Kadının Düşlerine Yolculuk-2016 Hermes Yayıncılık olmak üzere yayınlanmış dört kitabı bulunmaktadır.

Ayrıca elliyi aşkın sanat kitabı ve  kataloguna  sunuş ve giriş izdüşümler yazmıştır.

Lise sıralarında başlayan fotoğraf aşkı, her gittiği yer ve ülkeden izleri görselleştirmeye yönlendirmiştir. Halen yazılarının ayrılmaz bir parçası olarak fotoğraf çekmeye devam etmektedir.

Halen sanat felsefesi alanında ilk denemelerden birisi olacak “Zorbey’in Düşleri: Aşkın Estetik Halleri”ni yazarken, SANAT:DÜŞ VE GERÇEK adlı üç aylık bir kültür-sanat dergisini yayın dünyamıza katmaya hazırlanmaktadır. 

Eserleri